KIŞLIK BİBER SOSU

IMG_20160905_124148

Kışlık hazırlıklarına devam. Bu hafta sonu kırmızı biber sosu yaptım.
Domates sosunu yazarken de belirtmiştim herkesin farklı uygulama şekli var.
O yüzden farklılıklar olabilir. Ben biber sosunu ilk kez ve annemin tarifi ile hazırladım. Yaptığım şekli ile detayları sizinle paylaşıyorum.

Biber sosunu yemeklerimize lezzet vermek için, hazırlayacağımız soslarda kullanmak için yada üzerine biraz zeytinyağı ve baharat ilavesi ile özellikle kahvaltılarda ekmeğimizi banarak yemek için kullanabiliriz.

IMG_20160905_124148
Malzemeler:
5 kilo kırmızı biber
1 kilo domates
Tuz
Zeytinyağı
Yapılışı:
*Biberlerimizi ( mümkünse pazardan almanızı tavsiye ederim ezik olması önemli değil etli biberlerden seçmeye çalışın) güzelce yıkayıp
üst kısmını kesip çekirdeklerini çıkardıktan sonra dörde bölüp tencereye koyuyoruz. Domateslerin de üst kısmını kesip aynı şekilde dörde böldükten sonra tencereye alıyoruz. ( ben iki tencere kullandım eğer büyük tencereniz varsa 1 tane tencerede de hazırlayabilirsiniz. Tencereyi ağzına kadar doldurmanızda sakınca yok biberler yumuşadıkça hacimleri küçülecek.
*Üzerine ½ çay bardağı kadar su koyup tencerenin altını yakıyoruz ve  tıkırdamaya başladıktan sonra kısık ateşte kapağını kapayarak pişirmeye başlıyoruz.
*Ara sıra alt üst yaparak biberler yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz.
*Tencerenin içine blender sokup güzelce çekiyoruz ve tuzunu ekleyip kısık ateşte yine kaynamaya bırakıyoruz. (Tuzunu az koymayın, tuz kaldırıyor.)
*Bu aşamada fokurdarken sıçrayacaktır kapağını kapatarak eliniz yakmamaya dikkat edin. Bir süre de bu şekilde kaynattıktan sonra ( koyu sos kıvamında olacak)
Üzerine zeytinyağı gezdirip karıştırıp kavanozlara koyuyoruz. Bu aşama çok önemli. Kavanozlar kuru ve temiz olmalı. Kapakları daha önce hiç kullanılmamış olmalı.
Eğer kavanozlarınız varsa kapaklarını mutlaka yeni alın. Kavanoza kaynar kaynar doldurup kavanozun ağız kısmını güzelce sildikten sonra kapağı sıkı sıkı kapatıyoruz
ve kavanozları ters çevirip diziyoruz. ( kavanozu kuru bir bez ile tutun elinizi yakmayın)
*Kavanozlar iyice soğuyana kadar kıpırdatmıyoruz ve daha sonra serin ve gölge bir yerde muhafaza ediyoruz.
NOT: Bu ölçü ile 3kg sos çıktı

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Email
Print
WP Socializer Aakash Web