KIŞLIK DOMATES SOS

IMG_20160829_125906

Kışlık domates soslarım hazır. Evet neredeyse tam bir gün uğraştırdı, çok yoruldum ama şimdi tezgahın üzerinde dizili domates kavanozlarına bakınca yorulduğuma değdi diyorum. Kışın yemeklerinize yaz domatesi lezzeti katmak, güzel ve lezzetli soslar hazırlamak, sağlıkla domates tüketmek istiyorsanız bu uğraşa değer. Şu sıralar tam vakti.

Bu konuda herkesin yöntemi farklı. Farklı yorumlar mutlaka olacaktır. Ben domateslerin kabuklarını soymadan rondodan geçirip tencereye aldım.

Tuzu ekleyip kaynattım. Bu süre yaklaşık 1,5 saat kadar. Ben 30 kilo domatesi 4 ayrı ocakta 4 tencerede hazırladım. Eğer büyük tencereniz varsa daha kolay olacaktır. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp ara sıra karıştırmak gerekiyor.  Yoksa köpürüp taşabilir. Üzerindeki fazla köpüğü alabilirsiniz. Kaynadıkça kıvam alıyor. Son olarak üzerine biraz zeytinyağı ilave edip karıştırdıktan sonra kavanozlara paylaştırıyoruz. Bu aşama çok önemli. Kavanozlar temiz ve kuru olmalı. Ayrıca kavanoz kapakları mutlaka yeni olmalı yoksa vakumlama yapamazsınız. Kavanozlara domates sosunu kaynakken sıcak sıcak dolduruyoruz.  Aman dikkat edin elinizi yakmayın. Doldurur doldurmaz kapağını sıkıca kapatıp ters çeviriyoruz ve bu şekilde kavanozları kıpırdatmadan iyice soğuyana kadar bekletiyoruz. Daha sonra serin ve gölge bir yerde muhafaza ediyoruz.

İşte böyle. Şimdi sırada biber sosu var bakalım:) Karınca gibi çalışıp kışa hazırlık yapmak lazım.

IMG_20160829_125906

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Email
Print
WP Socializer Aakash Web