SÜTLAÇ

IMG_20180221_180508_832

Tatlıların en masumlarından ve bilinen en eski tatlılardan sütlaç yaptım sizin için. Kimine göre bol pirinçli ve koyu kıvamlı olması gerekirken kimine göre pirinci az ve kıvamı sulu olmalıdır. Bu sebeple tariflerin ölçüleri çok değişkendir. Ben az pirinçli sevenlerdenim. Sütünün kokusunu hissederek, pirinç dolu dolu olmadan yemeyi severim. Tarifi tabi ki annemden.. Çocukluğumdan beri bizim için vazgeçilmez lezzet. Bazı tatlar vardır sizi yerken çocukluğunuza götürür işte sütlaç ta o tatlardan biri benim için.
Tavsiyem süt pastörize edilmemiş gerçek yağlı süt olsun emin olun lezzeti çok değişiyor. Siz güzelce sütü kaynattıktan sonra sütlacınızı bu süt ile yapabilirsiniz. Ama her zaman bulmak mümkün olmuyor. Hazır süt ile de deneyebilirsiniz. Ben bu kez içine damla sakızı ekledim isterseniz eklemeyebilirsiniz yada onun yerine vanilya ilave edebilirsiniz. Sütlaç yapmak emin olun çok kolay. Tarif benden ama ustalık sizden. Mis gibi süt kokulu sütlaçlarınız olsun.

IMG_20180221_180508_832

Malzemeler:
1 litre süt
1 su bardağı toz şeker
2 çorba kaşığı pirinç unu ( silme olmasın)
2 çorba kaşığı pirinç
2-3 parça damla sakızı

Yapılışı:
*Pirinçler üzerine su ilave edilerek ufak bir tencerede haşlanır. (1,5 su bardağı kadar su ekleyebilirsiniz. Pirinçler iyice suyunu çektiğinde
halen yumuşamamışlarsa biraz daha sıcak su ilave edebilirsiniz. Pirinçler sütün içinde de haşlanmaya devam edeceği için lapa gibi olmayacak ama sertte olmayacaklar.) *Süt ve toz şeker bir tencereye alınır ve ateşe konulur. İçine haşlanan pirinçler eklenir ve dövülmüş damla sakızı eklenip ara sıra karıştırılarak kaynamaya bırakılır.
*Kaynamaya başlayınca altı kısılır ve içine ½ su bardağı sütün içinde eritilmiş pirinç unu karıştırılarak azar azar eklenir. Sütlaç hemen kıvam almaya başlayacak ve kıvamı bir kepçe ile alıp tekrar tencereye dökerek test ettiğinizde akışkan boza kıvamında olacak. Eğer bu kıvamdan sulu ise biraz daha pirinç ununu sütün içinde eriterek sütlaca ekleyip kıvamını ayarlayabilirsiniz. Koyu seviyorsanız kıvamı daha koyu olmalı. Kıvamını aldıktan sonra 1-2 taşım kaynatılıp bir kepçe yardımı ile kaselere boşaltılır.
*Soğutulduktan sonra üzeri tarçınla süslenerek servis yapılır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Email
Print
WP Socializer Aakash Web